Když počasí řídí naše tělo: roztroušená skleróza a meteorologické výstřelky

Dobrý den, ahoj všem!

Upřímně, s těmi jarními výkyvy počasí jsem mívala docela velký boj. Bolest hlavy a závratě byly mými věrnými parťáky ve dnech jako jsou ty v posledních týdnech. Občas jsem si dala nechtěně malou taneční vložku, když jsem zakopávala, slova mi vycházela z pusy jakoby skrz hustý sirup a celkově se cítila, jako bych táhla pytel kamení. Ruce i nohy brněly a někdy se k nim přidalo i celé tělo, aby to bylo ještě zábavnější.

Ten pocit, že jsem neustále unavená a bez špetky energie byl děsně otravný. A když byly takové aprílové dny, jako poslední dobou ,tak jsem si řekla, že to fakt nebude prima.

Jsou rána, kdy mně budí slunce, kolem poledne se to mění na silný vítr, posléze i déšť a z příjemných 22 teplota klesne na 12 stupňů. A tlak klesá jako letadlo na přistání. A dnes? Tak dnes je to úplně bláznivé. Od rána jemně sněží.

Ještě před lety jsem se cítila v tomto počasí jako po několikadenní párty a doslova pod psa. Máte to někteří z vás podobně? A zajímá vás, stojí za tím něco konkrétního? V tom případě čtěte dál.

Možná znáte to staré přísloví o tom, jak lidé s artritidou nebo artrózou mohou „cítit“ počasí na svých kloubech. Ale co když vám řeknu, že i naše nervová soustava může být jakýmsi barometrem, zvláště pokud jde o RS. Ano, jarní proměnlivé počasí může mít na lidi žijící s RS velký vliv. V tomto článku se na to podíváme. Připravte si dobrý čaj nebo sklenici kvalitního vína a pojďme společně prozkoumat, jak jarní počasí mění hru pro ty, kteří se s touto nemocí potýkáme.

Je dobré pochopit a možná i předpovídat, jak naše tělo reaguje na meteorologické výstřelky. Pro mnohé může jaro znamenat příliv energie a nabuzení pozitivních emocí po dlouhé zimě. Nicméně pro nás s RS může být toto období zdrojem stresu. Někdy se začneme obávat, že jdeme do ataky, právě proto, že pocítíme rapidní zhoršení svého stavu. A toho se nejvíce bojíme a obáváme. Ale někdy za to může jen počasí.

Citlivost na teplotu:
Býváme mnohdy hodně citliví na změny teploty. Jarní počasí je zvláště nestabilní – může se rychle měnit z chladného na teplé a naopak. Tato teplotní kolísání mohou vyvolávat nebo zhoršovat symptomy RS, jako je únava, svalová slabost, brnění, poruchy chůze nebo zhoršení kognitivních funkcí (paměť, soustředění). To se děje buď v důsledku poškození nervových vláken, které vedou nervové vzruchy nebo máme ložiska v části mozku, které je zodpovědné za termoregulaci.

Ačkoli teplotní vlivy jsou obvykle dočasné a nepředstavují trvalé poškození, jsou zkrátka pro nás protivné.

Citlivost na horko postihuje 60% až 80% lidí s RS, což se projevuje zvýšením tělesné teploty po fyzickém výkonu nebo jen v teplém prostředí. Zkrátka, když je organismus přehřátý, a to nám vůbec nedělá dobře. Tedy, většině z nás. Stačí teplejší den, teplo na pracovišti, v obchodě nebo těžký vzduch v autobuse a problém je na světě. Nejen, že se cítíte fyzicky špatně, ale věděli jste, že může dojít i ke zhoršení zraku (říká se tomu Uhthoffův fenomén) ? Začnete vidět rozmazaně, obrysy věcí jsou neostré a oči jsou citlivější na světlo. Nelekejte se. Tyto příznaky odezní, jakmile se začnete ochlazovat. Na vině je poškození nervových drah.

Možná patříte do skupiny lidí jako já, na které špatně působí chlad. Pociťuji bolesti svalů a kloubů, mám zhoršenou pohyblivost i motoriku, tuhnou mi svaly a přidává se i únava, komolím slova, nemyslí mi to. A nálada, doslova mizerná. Ale pomáhám si, abych tento stav měnila k lepšímu a je to lepší, než před lety. Jaká skupina jste Vy?

Barometrický tlak:

Většina lidí s RS, které znám a že jich je opravdu hodně, hlásí, že cítí změny ve svém těle, když se mění tlak vzduchu. Je to jako mít vlastního osobního tlakoměr, protože nervové buňky jsou velmi citlivé na tyto změny. I já jsem ten případ. Mnohem častěji pacienty s RS trápí nižší barometrický tlak, než ten vyšší. Zvyšuje únavu a slabost i bolest celého těla, přináší sebou motolice závratě, bolesti hlavy a zhoršení kognitivních funkcí. Špatně se vám skládají věty a mozek je jakoby v mlze a vy si přejete, ať ten den skončí.

A co mi pomáhá se s tímto bláznivým počasím vypořádat? Poradím vám pár věcí, protože s různých diskuzí vidím, že se s tím také potýkáte. Na počátku jsem se s tím trochu prala, protože před tím jsem neznala takové stavy a nějaké změny počasí mně nechávaly zcela v klidu. S RS se vše změnilo a jak je jaro za dveřmi, už zbystřím, protože vím, co mně čeká a je třeba se připravit. Ale i s tím si dokáži poradit a tyto stavy eliminovat na minimum.

  • Co vám budu povídat, málokdo máme čas kvalitně odpočívat. Ale věřte, že je to lék nejen pro tělo, ale i pro duši a hodně si tím pomůžeme. A budeme se ve svém těle cítit komfortněji. Dopřejme si chvíle klidu během dne. Když jsme unavení, vypněme a dejme nohy na stůl. Byť jen na pár minut. Jako pracující mamina vím, že je to fakt složité, ale myslete i na sebe. O to více bude rodina spokojenější. Vyzkoušeli jste třeba meditace? Jsou i takové, které zvládnete doslova s minimem času.
  • Pravidelně cvičit? To jako vážně ? Aspoň tohle je zrovna něco, co jsem neměla ráda. Jenže, když jsem se do toho hryznete a každý den si dáte dvacet minut… zjistíte, že je to moc fajn a postupně se věci mění k lepšímu. Samozřejmě každý podle svých možností a podle toho, jaký pohyb máte rádi.
  • Strava a doplňky jsou pro mě klíčové a zásadní. A to bez legrace. Mnozí z nás berou léčbu, která rozhodně není lehká jako peříčko a dělá s našim tělem psí kusy a ty nejsou zrovna příjemné. A aby tělo bylo schopno s nemocí bojovat, ale také s nežádoucími, vedlejšími účinky léčby, je třeba do sebe dávat kvalitní věci co se týká stravy a doplňků stravy. Už na začátku mi lékaři kladli na srdce, abych nespoléhala jen na léčbu a o své tělo se dobře starala a hledala si vhodné podpůrné doplňky stravy k léčbě, které mi ulehčí a pomůžou. Za mne jsou naprosto základní organické vitamíny a minerály a přírodní “energeťáky” a využijte i darů přírody, například v podobě bylinek. Nevyléčí nás, ale můžou výrazně přispět, abychom se cítili lépe. Ale k těm se dostanu v některém z následujících blogů. Kdo z vás bude netrpělivý, neváhejte mi napsat nebo zavolat.

Milí přátelé s roztroušenou sklerózou, které trápí problém s aprílovým počasím, neberte jaro jako nepřítele, ale spíše jako spojence na vaší cestě k pohodě. Využijte příležitosti, které vám toto  období nabízí, a dejte svému tělu to nejlepší, co si zaslouží. Přeji vám, ať  jsou ty jarní dny co nejvíce plné slunce, pohody a radosti, i když sama vím, že to nejde vždy! A pokud chcete  toto téma probrat do hloubky nebo zjistit další tipy, jak se změnami počasí bojuji více, jsem tady pro vás.

S úsměvem Milada

Komentáře