Nakrm svůj mozek

Kdo z nás nepozná známé rčení: „Jsme to, co jíme.“ A pokud se jedná o náš mozek, měli bychom to brát dvojnásobně vážně. Ale bez obav, nechci vás tu strašit. Naopak, doufám, že se spolu trochu zasmějeme na cestě za zdravějším životem.

Když mi byla diagnostikována RS, pustila jsem se do shánění informací jako detektivka na stopě zločinu. Bylo mi jasné, že musím svůj stav zlepšit a zastavit progresi RS. A tak jsem se vrhla na různé typy diet a přísných protokolů jako olympijská výprava na ledovou plochu. Vždyť kdo by nechtěl, aby se jeho tělo a mozek cítili dobře, že?

Ale všude kolem tolik možností, až mi hlava (a žaludek) z toho šla kolem. A taky se mě na to často ptáte. Ptejte se mně dál. A pokud máte zájem o různé přístupy jako je low-carb, paleo, keto, makrobiotika, dieta Dr. Swanka, Wahls protocol atd., nebojte se mi napsat a zeptat se, který směr mi co přinesl a co zase nebylo úplně ideální.

Musím vás ale varovat, že po všech těchto zkušenostech se nehlásím k týmu zastánců univerzálních diet a přísných stravovacích přístupů. Na otázku, do které diety byste se měli pustit, vám tak neporadím. Ale to neznamená, že bychom se spolu nemohli o tom pobavit a třeba něco nového se dozvědět.

Já osobně věřím, že každý z nás je jedinečný a tak by mělo být i naše stravování. Co funguje mně, nemusí fungovat vám. A tak je důležité poslouchat své tělo a řídit se zdravým rozumem. Ale také jsem si jistá jedním – jídlo může být náš nejlepší kamarád, ale také naším největším nepřítelem, pokud jde o náš mozek.

Stavy nesoustředěnosti, nekoncentrovanosti, výkyvů nálad, úzkostných stavů, mozkové mlhy ty si pamatuji a znám… to vše může být signálem, že je čas něco ve svém jídelníčku změnit. Ale nebojte se, není to žádný kouzelný trik. Stačí najít správné potraviny, které obsahují vitamíny, minerály, stopové prvky, nenasycené mastné kyseliny a antioxidanty a další výživné látky.

No a co se týče obchodů, je to trochu jako hledání pokladu. Ale věřte mi, že to stojí za to. A pokud nemáte možnost lovit ryby nebo pěstovat svou vlastní zeleninu, nezoufejte. Existují i doplňky stravy, které vám při RS mohou skvěle a účinně pomoci. Ale pozor, je důležité vybírat ty správné, které jsou lety a zkušenostmi ověřené, skutečně pomůžou a nezruinují vás. A i na to mám radu.

Pokud vás tato tématika zajímá, máte otázky, neváhejte mě kontaktovat. Budu se moc těšit na naše rozhovory a třeba se spolu naučíme něco nového!

Mgr. Milada Hýlová

Komentáře