Prevence aneb je lepší být o krok před nemocemi

Pro každého z nás znamená prevence něco jiného. Pro někoho to může být zajít si jednou za dva roky na preventivní prohlídku, pro jiného naopak prevence znamená zajímat se o své zdraví v každodenním životě. Prevence má několik výhod, od zdravotních, kdy napomáhá předcházet vzniku zdravotních potíží, až po finanční, kdy člověku ve finále ušetří nemalé peníze.

Zdraví obvykle považujeme za to nejcennější, co máme, to jsem jako lékárník mnohokrát slyšela od pacientů. Ovšem častokrát jen do doby, než přišlo na peníze, to pak naše setkání končila slovy „vždyť není ještě tak zle“. Závažnější onemocnění se přitom plíží pomalu a potichu, a náznaky jako únavu, nespavost, bolesti hlavy, opary, častá nachlazení, je lehké opomíjet. Často v takových případech jen sáhneme po prášku na bolest nebo na spaní.

Takové řešení sice může v daném momentu ulevit, ale z dlouhodobého hlediska problém nevyřeší. Je to jako přelepit na palubní desce svítící kontrolku oleje náplastí, aby nebyla moc na očích. Někomu se podaří příznaky potlačovat rok, jinému pět, když však nemoc přijde, jsou překvapeni.

Mnohé nemoci jako vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka i některé autoimunitní i onkologické onemocnění zpočátku nebolí, třeba je ani nepociťujeme. Tělo nám však vysílá různé varovné signály jako bušení srdce, napětí v hlavě, dýchavičnost a únavu při činnostech, které předtím náročné nebývaly atp. Toto jsou situace, kdy má člověk zpozornět a naslouchat svému tělu.

Doba, ve které žijeme, je úžasná. Před sto lety byl průměrný věk dožití necelých 50 let, dnes máme přibližně třicet let k dobru. K čemu nám ale ty roky budou, když je prožijeme v bolestech a nekomfortu? Právě prevence nám může dopomoci k vitalitě a aktivnímu stáří.

Jak ale přijít na to, která cesta je ta správná při volbě prevenčních opatření?
Nabízených rad a produktů je dnes nespočet, obchodníci se předhánějí, kdo bude mít nižší cenu a propracované reklamy správnou volbu ještě více stěžují. Pro mě je jedním z nejdůležitějších faktorů kvalita, ta sice něco stojí, ale je třeba myslet na to, že jen ze sekyrky výbornou polévku neudělám. A dále je pro mě při rozhodování mnohem cennější rada od blízkého člověka, kterému mohu důvěřovat než jakákoliv reklama.

Můj nejmilejší pacient se dožil 97 let a těžké chvíle zažíval v posledních osmi měsících života. Navštěvoval mě přes deset let a většina návštěv, až na pár výjimek, se týkala právě prevence. Často na něho myslím, byl to můj nejsvědomitější a nejpečlivější pan inženýr.

A proto naslouchejte svému tělu, ať Vám slouží co nejdéle.

PS: Víte, co je postbiotikum? A jak spolupracuje s pre- a probiotiky? A jak moc tato kombinace ovlivňuje náš imunitní systém? A jak je důležité je užívat nejen při léčbě antibiotiky? Tak na to se z pohledu lékárníka podíváme příště.

Krásný den a myslete na prevenci!

Pokud chcete osobně se mnou probrat nejen toto téma, neváhejte se mi ozvat.

Lékárnice Iva B.

Komentáře