Každý, kdo se snažil opakovaně nešetrně hubnout, by o jo-jo efektu mohl vyprávět. Naším cílem je poradit vám, jak se mu vyhnout, ideálně, jak se s ním nikdy nesetkat.
Pro začátek trocha teorie
Kde se strašák jménem jo-jo efekt vzal? Jeho kořeny sahají tisíce let do minulosti. Naši předkové byli díky tomuto principu schopni přežít a překonat nejednu dobu krize. Lidské tělo je velmi moudré. Jakmile zpozoruje, že se mu dostává málo živin a začínají horší časy, přepíná se na úsporný systém a i minimální množství jídla, které se mu dostává, schovává do zásoby.
Jako „dobu krize“ vnímá náš organismus i diety
Jakmile si tělo uvědomí, že dostává méně živin, minerálů a vitamínů, zpomalí metabolismus. Výsledek? Zásoby si uchovává v tukových buňkách – jakmile skončíte dietu, přichází jejich chvíle. Budete-li „hubnout“ tímto způsobem, půjde to velmi těžce – přiberete naopak snadno, většinou s několika kily navíc. Jo-jo efekt hrozí všem, kteří nechápou zásadní pravidlo hubnutí.
Hubnout se musí pozvolna, dlouhodobě a za přítomnosti všech živin
Vůbec nejnebezpečnější jsou „zázračné diety“, které z jídelníčku vyškrtávají celé skupiny živin, nejčastěji tuky, a slibují výsledky bez práce. Hladovkáři bohužel často končí tak, že si zničí celé zažívání a s ním i naději na zdravé hubnutí. Aby molo tělo zdravě hubnout, musí zdravě fungovat. A aby mohlo zdravě fungovat, musí se mu dostávat veškeré důležité živiny. Hladovět proto není řešení, stejně tak jako nahradit jednu složku potravy striktně jinou. Jako ve všem, i zde je důležitá rovnováha.
Na vaření není čas
To je častý argument. Člověk by si dopřál vyvážený jídelníček, ale to s sebou nese pečlivý výběr potravin, jejich zpracování, dokonce několikrát denně, což ve finále může znamenat i hodiny strávené u plotny.
Nepatříte-li mezi nadšence, které kulinářství vyloženě baví, ani pro vás není nic ztraceno. Stačí sáhnout po dobrých doplňcích stravy. Některé spolehlivě nahradí jedno denní jídlo se vším důležitým z oblasti živin, co do něj patří, jiné seženete přímo ve formě stravovacího plánu, což jistě uvítají především chroničtí „nevařiči“, kteří tiší hlad fastfoody a podobně rychlími alternativami.
Jak takové potravinové doplňky fungují v praxi?
Velmi dobře. O těch našich LR, s německým standardem kvality, se, kromě tisíců spokojených LR parnerů, na vlastní kůži rozhodla přesvědčit paní Brigita Zemen, redaktorka Blesku pro ženy.
…………………………………………….