Ztraceni ve slovech: Když se řeč trousí jako ponožky v pračce

Byla doba, kdy jsem byla mistrem slova, vždy plná příběhů a nápadů, s radostí jsem se vrhala do diskuzí a moje řečnické umění bylo součástí mé práce manažera. Pak se ale něco změnilo. 

Moje RS se rozhodla, že moje řeč potřebuje trochu „ochutit“. A tak začalo moje dobrodružství s poruchami řeči. Nabyla jsem dojmu, že RS si myslela, že moje komunikační dovednosti jsou příliš obyčejné a rozhodla se přidat trochu… no, řekněme „kreativity“.

Najednou se z jednoduchého „Dobré ráno“ stala epická sága, kde RÁNO mohlo kdykoliv zmizet do éteru, zatímco DOBRÉ se zakoktávalo na místě. A věřte mi, když se snažíte říct něco důležitého a vaše věta zní jako remix DJe, který zapomněl, jak se používá mixážní pult, je to… zábavné? No, alespoň to tak teď vidím.

V prvních dnech a možná i měsících, mé nově obohacené komunikace o přebrepty, zkomolená slova a zapomenutá slova, jsem cítila frustraci a depresi. Představte si, že každé slovo, které chcete říct, musí projít labyrintem RS, kde se některé slova ztratí, jiná se zakoktají a některá se zjeví z ničeho nic. Ale vy s RS to znáte, že ano? Ale pak jsem si uvědomila, že život s RS je trochu jako být ve stand-up komedii, kde jste zároveň hlavní hvězdou i publikem.

Začala jsem se na tyto momenty dívat s humorem. Když mi vypadne slovo, představuji si, že je to ve skutečnosti špion, který se musel rychle skrýt před nepřítelem. Když se zakoktám, říkám si, že to je jen můj vnitřní operační systém, který se aktualizuje na lepší verzi. A když úplně změním téma, protože jsem zapomněla, co jsem chtěla říct, tvářím se, že jsem právě provedla nejlepší taneční krok v historii. Důležité je sdělit lidem kolem mě, že i když můj jazyk může mít své vlastní životy, stále jsem ten stejný člověk uvnitř.

Někdy to znamená upozornit na to, že dnes není ideální den na dlouhé povídání, ale jindy to znamená sdílet smích nad tím, jak se moje slova rozhodnou dělat salta nebo přeskoky. Život s RS a poruchami řeči mě naučil, že komunikace není jen o slovech, která říkáme, ale o tom, jak se dokážeme přizpůsobit, sdílet a najít radost i ve zmatených momentech. Věřte mi, až se naučíte smát tomu a nebrat se vážně, jak RS přetváří vaše slova, najdete v sobě odvahu a sílu vyrovnat se s jakoukoliv náročnou nebo nečekanou situací, kterou řeč u RS přináší.

A s čím se tedy můžete potýkat?

Ve většině případů s dysartrií, což je odborný termín pro situaci, kdy se vaše svaly potřebné pro řeč rozhodnou stávkovat, což způsobí, že vaše řeč může znít pomalu, rozmazaně, nebo jako byste měli v ústech horký brambor.

A pak je tu dysfázie, což je, když najednou ztratíte schopnost najít správná slova. Je to jako hrát šarádu každý den, ale bez možnosti získat body.

Jak si poradit s těmito nepříjemnými hosty?

1.Cvičení, cvičení, cvičení: Práce s logopedem nebo i sám se sebou může být jako trénink pro maraton – potřebuje to čas, trpělivost a pravidelnost. Ale výsledky stojí za to! Představte si to jako posilování vašeho jazykového svalu.

2.Pomalý vyhrává závod: Když mluvíte, zkuste to dělat pomaleji. Dávejte si pauzy. Je to trochu jako jazzová improvizace – někdy je to o těch pauzách.

3.Technologie je vaším přítelem: Existují aplikace a nástroje, které vám mohou pomoci komunikovat, když vaše řeč není na 100%. Je to trochu jako mít Tonyho Starka (Iron Mana) ve vašem týmu.

4.Humor je klíč: Někdy, když vaše slova dělají salta, nezbývá, než se zasmát. Smích může být nejen nejlepším lékem, ale také způsobem, jak překonat frustraci, která s poruchami řeči může přijít. Zkrátka, roztroušená skleroza může někdy způsobit, že vaše řeč zní jako remixovaná píseň, ale s pravými nástroji, podporou a dávkou humoru se dá naučit tancovat i na tuto melodii.

A teď vám prozradím malý “fígl” – víte, že i alternativní medicína může hrát svou roli v tom, jak udržet naši řeč pod kontrolou, zlepšit koncentraci a najít vnitřní klid? Zajímá vás, jak na to? Ozvěte se a já vám ráda předám své zkušenosti a triky, které jsem v praxi vyzkoušela. Protože i já se s poruchou řeči potýkám.

A nezapomeňte, ráda si také vyslechnu vaše historky, kdy vás vaše řečnické dovednosti dostaly do vtipných nebo trochu trapných situací!

Milada

Komentáře