Výzva Mount Everest – Zatracená únava způsobená roztroušenou sklerózou

Přátelé, pro nás, co žijeme s RS, je únava častým společníkem. Ať už v práci nebo doma, ta líná kámoška nás nechce opustit a komplikuje nám život . Objevuje se náhle, bez ohlášení a i po dobrém spánku máte pocit, že potřebujete dalších pár hodin a cítíte se jak po divoké párty. Kdy jen příprava nedělního oběda vás stojí tolik energie, jako byste složili náklaďák brambor. Ruce, nohy neposlouchají a myšlenkové pochody jsou na bodě mrazu. Máte to podobně?

A znáte to nepochopení, kdy si někteří myslí, že jsme jen flákači. Vždyť oni by to zvládli levou zadní, co? Ale jak jim vysvětlit, že naše únava není jen tak obyčejná únava, že únava při RS je zkrátka jiná a neptá se nás, jestli může přijít a nemůžeme tento stav ovlivnit ani vůlí. A co si budeme povídat, i psychicky se kvůli tomu cítíme na draka. To je jako byste říkali, že je to stejné jako jít do obchodu pro mléko a vylézt na Mount Everest s batohem plným kamení. Rozumíte mi?

A co teď s ní, s tou naší zatracenou únavou? Víte, každý z nás je jedinečný, takže co funguje mně, nemusí vyhovovat tobě. Ale existuje pár obecných rad, které jsou jako dobrý starý vtip – stále fungují.

Spánek je prostě základ. Nenechávejte se stresovat, když nemůžete usnout, a vytvořte si před spaním rituál, který vás uvolní a odvede myšlenky pryč od starostí. Třeba si pusťte relaxační hudbu namísto toho, abyste koukali do telefonu.

Jídlo je další důležitá věc. Nechci, abyste vyhazovali všechno jídlo, co máte doma a striktně drželi zásady všemožných diet. Zkuste jíst kvalitně, vyváženě a pravidelně. A dejte šanci i ověřeným a kvalitním doplňkům stravy.

Pohyb je taky důležitý – ať už je to práce na zahrádce, úklid bytu nebo procházka, cokoli, co vám stav RS dovolí. Ale zkuste aspoň na 30 minut protáhnout kosti.

A nezapomeňte na své psychické zdraví. Vím, že s RS můžeme mít chvíle, kdy se necítíme úplně nejlépe. Ale s tím vším se dá pracovat. Koníčky, přátelé, meditace, pohyb – to vše může pomoci.

A nakonec – pracujte efektivně se svou energií. Nechte si prostor pro odpočinek a nestresujte se, když nemůžete všechno stihnout. Je to součást boje s RS a není na tom nic špatného.

A jak jsem již zmiňovala, nezapomeňte na kvalitní a ověřené doplňky stravy, které mohou být velmi efektivní při boji s únavou.

Já jsem jejich velkým fanouškem a pokud se chcete dozvědět více jak zvládám únavu já, tak mi napište a ráda se s vámi o své zkušenosti podělím.

Máme přece všichni stejného soupeře, tak proč si nepomoci?

Mgr. Milada Hýlová

Komentáře